Grįžti į sąrašą

Priešais Šv. Onos ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčias iškilęs architektūrinis ansamblis yra itin patrauklioje vilniečiams ir miesto svečiams vietoje. Savo stiliumi ir istorine reikšme Šv. Mykolo bažnyčia ypač tinka šiam tikslui. Jos fundatorius, garsus LDK politikas ir kultūrininkas Leonas Sapiega bažnyčią statė nuo 1594 iki 1625 metų. 1627 m. ji buvo pašventinta ir tapo garsios Sapiegų giminės šeimos mauzoliejumi. Renesanso architektūros stiliaus paminklas jungia vėlyvąją gotiką – pirmąjį po krikščionybės priėmimo Lietuvos meno suklestėjimo laikotarpį – su baroko epocha, lėmusia Vilniaus senamiesčio architektūros veidą. Šv. Mykolo bažnyčia su didžiuoju altoriumi ir antkapiniais Sapiegų šeimos narių paminklais yra ne tik reikšmingas renesanso ir ankstyvojo baroko epochos Lietuvoje paminklas, bet ir tikras anuomet išsaugoto katalikų tikėjimo dokumentas.

Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje ir atskiruose buvusio bernardinų vienuolyno pastatuose įsikūręs Bažnytinio paveldo muziejus. Muziejuje galima užsisakyti ekskursijas ar išsinuomoti audiogidą.

Bažnytinis paveldas: dailės kūriniai, liturginiai reikmenys, istoriniai dokumentai bei knygos – sudaro didelę ir ypač reikšmingą Lietuvos kultūros paveldo dalį. Muziejuje sukauptos vertybės – liturgijoje nebenaudojami meno kūriniai ir dailiųjų amatų dirbiniai – ne tik apsaugoti, bet ir prieinami plačiajai visuomenei. Muziejaus ekspozicija ir eksponatų aprašai padeda lankytojams pažinti pristatomas vertybes, suprasti jų istorinę, liturginę ir estetinę reikšmę. Šiuolaikinius muziejininkystės reikalavimus atitinkančios saugyklos užtikrina tinkamas sąlygas rinkinių saugojimui ir leis ateityje plėsti kolekciją, perimant nebenaudojamus liturginius reikmenis ir kitus istorinę bei estetinę vertę turinčius objektus.

Bažnyčios erdvėje įrengtoje ekspozicijoje pristatomi vertingiausi muziejaus eksponatai iš Vilniaus miesto šventovių: Katedros, Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus, Šv. Mikalojaus, Šv. Teresės bažnyčių. Ekspozicijos šerdis – Vilniaus katedros lobyno monstrancijos bei relikvijoriai – išraiškingi maldingumo tradicijos liudytojai ir auksakalystės šedevrai. Stiklo vitrinose išdėlioti puošnūs bažnytinės tekstilės pavyzdžiai, kiti meniški liturginiai reikmenys atveria lankytojams ne vieną naują turtingos Lietuvos Bažnyčios istorijos ir sakralinio meno puslapį.

Vieta žemėlapyje

Komentarai

Bažnyčios